Etiyopya Wolichu Wachu
Limon otu, bergamotlu çay, frenk üzümü
Wolichu Wachu, Guji'nin Uraga bölgesinde Haro Wachu idari birimine bağlı bir yıkama istasyonudur. Uraga, Guji'nin yeni kahve üreten bölgelerinden biridir, bu bölge daha önce çok soğuk olduğu için sadece son 10 yıldır burada üretim sağlanmaktadır. Bölgedeki rakım, zirvede 2100 ile 2350 metre arasında değişmektedir. Bu yıkama istasyonu, Güney Etiyopya çevresinde başka yıkama istasyonları da bulunan Haileslassie Ambaye'ye aittir. Yıkama istasyonu, bölgedeki küçük üreticilerden kahve kirazlarını satın alır ve bu üreticiler genellikle yerel orman içinde 0,5 ila 3 hektarlık araziye sahip organik gübreyle üretim yapan küçük çiftçilerdir. Bölgede farklı kahve türlerinde üretim sağlanır, bazı türler doğal yollarla adapte olmuş ve diğer tür seçimler ise Jimma Tarımsal Araştırma Merkezi tarafından sağlanıyor. Wolichu Wachu yıkama istasyonuna teslim edilen kahve ayıklanır, su altında fermente edilir, yıkanır ve 24 saat boyunca yükseltilmiş seralarda kurumaya bırakılır. Son işlem olarak 14 gün güneş ışığı altında kurumaya bırakılır. Bu tesiste ekip, kahve kirazların kalitesi konusunda çok seçicidir, yalnızca en olgun kahve kirazlarının satın alındığından emin olup kurutma işlemi aşamasında ise yavaş bir süreç izlerler.

Seçenekler


* Çekirdeklerinizi taze tutmak için lütfen aşağıdaki nota dikkat edin.


 
 
 
Kavurma Profili:

*Bir sonraki haftanın kavurması beklenir ve bütün siparişiniz toplu bir şekilde gönderilir.


 
 


* Çok taze kahve lezzetli değildir. Degassing nedir? Kahvenin tazeliğini korumak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kahve, kavrulduktan sonraki bir haftalık dönemde karbondioksit ve karbonmonoksit gazları salar ve bu gazlar kahvede ekşi tatlara neden olurken dilde keyifsiz bir kuruluk hissi bırakır. Bu gazların sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur ama içim keyfini olumsuz etkiler. Gazların salınımı her geçen gün gittikçe azalır ve kavrulduktan sonraki beşinci günde içilen filtre kahvede tazelik kaynaklı olumsuz tatlar iyice azalmış olur. Bu yüzden filtre kavurma profillerimizde en az 5 gün, espressoda ise en az 10 gün gaz salınımı (degassing) için beklemenizi öneriyoruz.

Kahvelerimizi kavurur kavurmaz, hava geçirmeyen ve ağzı zipli, özel kahve torbalarına paketliyoruz. Böylece paketin ağzını açmadığınız zaman, kahve 3 ay tazeliğini koruyor. Paketin ağzını açtıktan sonra güneş görmeyen, baharatlardan uzakta, serin ve kuru bir ortamda saklamalısınız. Satın aldığınız 250 gramlık poşetin içinde ağzını kapalı tutmanız yeterli. Başka bir kaba aktaracaksanız hava almayan ağzı contalı ve kilitli bir kavanoz ya da ağzı zipli bir poşet kullanabilirsiniz. Kahvenizi buzdolabına koymayın ve paketin ağzını açtıktan 2 hafta içinde tüketmeye özen gösterin. Kahvenizi çeker çekmez demleyin. Tartı kullanın. Demleme önerilerimiz için web sitemizdeki reçetelere göz atabilirsiniz.

Afiyet olsun.