Ethiopia Gerba Natural
Nektarın, böğürtlen, reyhan
Shebera Shonora, 10 yıl önce Gerba kasabası civarında Guji'de kahve üretmeye başlayan 32 yaşında bir çiftçidir. Shebera, Buno Genel Ticaret'den Abiyot ile akraba olduğundan Shebera'nın kahvesini doğrudan ihraç etmek için birlikte çalışmaya karar verdiler. Shebera, günkurusu işlenmiş temiz ve meyve tatları baskın olan bir üretim yapmak konusunda tutkuludur ve bu tutkusu fincanımıza açıkça yansımaktadır. Kısa süre önce babasının yıkama istasyonunun yakınında bir arazi satın alarak 4 hektarlık bir araziye kahve ekmeye karar vermiştir. Shebera ayrıca Gerba'da finanse ettiği bir işleme istasyonundan kahve pazarlamakta ve büyük bir özenle işlemektedir. 2000 metre civarındaki rakım, kirazlarının olgunlaşmasını, bölgedeki diğer kahvelere göre, geciktireceğinden, hasat Kasım ayının sonundan Şubat ayına kadar devam eder. Çiftlikte yetiştirilen başlıca türler 74140 ve 74112'dir ve bunlar aile yadigârı yerel atalık tohum (heirloom) türlerden seçilmiştir.

Seçenekler


* Çekirdeklerinizi taze tutmak için lütfen aşağıdaki nota dikkat edin.


 
 
 
Kavurma Profili:

*Bir sonraki haftanın kavurması beklenir ve bütün siparişiniz toplu bir şekilde gönderilir.


 
 


* Çok taze kahve lezzetli değildir. Degassing nedir? Kahvenin tazeliğini korumak için nelere dikkat etmek gerekir?

Kahve, kavrulduktan sonraki bir haftalık dönemde karbondioksit ve karbonmonoksit gazları salar ve bu gazlar kahvede ekşi tatlara neden olurken dilde keyifsiz bir kuruluk hissi bırakır. Bu gazların sağlığa herhangi bir olumsuz etkisi yoktur ama içim keyfini olumsuz etkiler. Gazların salınımı her geçen gün gittikçe azalır ve kavrulduktan sonraki beşinci günde içilen filtre kahvede tazelik kaynaklı olumsuz tatlar iyice azalmış olur. Bu yüzden filtre kavurma profillerimizde en az 5 gün, espressoda ise en az 10 gün gaz salınımı (degassing) için beklemenizi öneriyoruz.

Kahvelerimizi kavurur kavurmaz, hava geçirmeyen ve ağzı zipli, özel kahve torbalarına paketliyoruz. Böylece paketin ağzını açmadığınız zaman, kahve 3 ay tazeliğini koruyor. Paketin ağzını açtıktan sonra güneş görmeyen, baharatlardan uzakta, serin ve kuru bir ortamda saklamalısınız. Satın aldığınız 250 gramlık poşetin içinde ağzını kapalı tutmanız yeterli. Başka bir kaba aktaracaksanız hava almayan ağzı contalı ve kilitli bir kavanoz ya da ağzı zipli bir poşet kullanabilirsiniz. Kahvenizi buzdolabına koymayın ve paketin ağzını açtıktan 2 hafta içinde tüketmeye özen gösterin. Kahvenizi çeker çekmez demleyin. Tartı kullanın. Demleme önerilerimiz için web sitemizdeki reçetelere göz atabilirsiniz.

Afiyet olsun.